Susisiekime jau dabar!
8 676 20 100
info@denta.lt
Vardas Pavardė
El. paštas
Jūsų tel.
Žinutė sėkmingai nusiųsta. Netrukus susisieksime su Jumis! Puikios dienos :)
Menu
PradžiaPatarimaiDantų ir burnos priežiūraKaip valyti dantis mažyliui?

Dantų ir burnos priežiūra

Kaip valyti dantis mažyliui?

2016-11-24

kaip-valyti-dantis-mazyliui

Dažnai tėvai kelia klausimą, ne tik kada reikia pradėti valyti vaiko dantukus, bet ir apskritai, kaip juos prižiūrėti. Akivaizdu, kad iš pradžių tėvai rūpinasi vos prasikalusių dantukų priežiūra, tačiau vėlgi: kada reikia pradėti vaiką mokinti savo dantukus prižiūrėti pačiam? Atsakymai į šiuos ir kitus susijusius klausimus pateikti žemiau. 

Kai dantukai dar neprasikalė

Net mažyliui dar neturint dantukų – burnos ertmės priežiūra yra gana svarbi. Tai ne tik padeda vaikui įprasti prie burnos priežiūros rutinos, bet ir užtikrina, kad burnoje nesiveistų bakterijos. Valant mažylio burnos ertmę, sudrėkinkite švelnią medžiagos skiautelę ir nuvalykite dantenas. Tam galima naudoti ir vaistinėse parduodamus, ant tėvelių pirštų užmaunamus specialius antpirščius. Tokia procedūra turėtų būti atliekama prieš mažyliui einant miegoti ir kiekvieną kartą jį pamaitinus. 

Pieniniai dantys ir jų priežiūra

Pasirodžius pirmiesiems vaiko dantukams, vaiką reikia pratinti nebijoti dantų šepetėlio. Tada galima šluostelę pakeisti minkštu dantų šepetėliu. Taip atsikratoma bakterijų, kurios gali būti sunkiau pašalinamos – vaikas įpranta prie šio ritualo.  Rinkdamiesi šepetėlį atkreipkite dėmesį ne tik į jo minkštumą, bet ir rankenėlę. Pastaroji turi būti gana didelė ir patogi manevruoti vaiko burnoje. Pamačius pirmąjį dantuką, kuris jau yra virš dantenų lygmens, galima pradėti naudoti ir dantų pastą kartu su sudrėkintu šepetėliu. Rekomenduojama rinktis pastą, kuri neturėtų aštraus skonio, būtų maloni vaikui.

Vieneri metai

Vaikui sulaukus vienerių metų, rekomenduojama planuoti pirmąjį mažylio vizitą pas odontologą, net jei ir nėra kažkokių problemų. Odontologas galės atidžiai apžiūrėti vaiko burnos ertmę. Taip bus ne tik ramiau patiems tėveliams, tuo pačiu ir vaikas susipažins su odontologo kabineto aplinka – pradės prie jos pratintis. Maža to, galėsite su odontologu padiskutuoti įvairiais su vaiko dantukais susijusiais klausimais, pavyzdžiui, ką daryti kai atsiranda dantų skausmas. 

Treji metai

Tai amžius, kai galima palaipsniui perleisti pačiam vaikui dantukų priežiūrą. Žinoma, vaiko nepalikite be priežiūros, bet jam pačiam išsivalius dantukus, pasidomėkite, kaip jam sekėsi tai padaryti, būtinai pervalykite vaiko dantukus patys. Trejų metų sulaukęs vaikas jau yra pakankamai sąmoningas, todėl galite jį išmokyti, kaip gali būti valomi dantukai, kokie judesiai yra naudojami. 

Amžius, kai vaikas jau pats tvirtai laiko šepetėlį

Vaikui ūgtelėjus – paprastai, jis jau pradeda savo laipsniško savarankiškumo etapą. Kai pats nori apsirengti, pats pasikloti lovelę ir pan. Lygiai taip pat nutinka ir su dantimis. Jei vaikas jau tvirtai rankose laiko šepetėlį ir išmoko be pagalbos skalauti dantis vandeniu, išspjauti burnoje susikaupusias putas – reiškia vaikas jau gali savarankiškai valytis dantis. Nors vis dar rekomenduojama nepalikti vaikų be priežiūros, tačiau esminis faktas, kad vaiko pieniniai dantys jau gali būti prižiūrimi jo paties, sukuria vaikui nepriklausomybės jausmą. 

Kai vaikas išmoksta rašyti

Paprastai, kai vaikai išmoksta rašyti – jie jau yra pilnai pasiruošę tinkamai prižiūrėti savo dantis patys. Pagrindinė tėvų užduotis šiame etape – priminti vaikams, kad nepamirštų išsivalyti dantų. Taip pat reikėtų pastebėti, kad vaikas nevalytų dantų pernelyg intensyviai (stipriai juos trindamas), supažindinti su dantų valymo ar nevalymo pasekmėmis, tačiau vaiko neįbauginti. Paprastas pasakojimas, kaip prasta dantukų priežiūra ir dantų skausmas yra susiję dalykai – yra pakankamas. Venkite sakyti: „jei nesivalysi dantų – reikės vykti pas odontologą, kuris tau gręš ar kitaip taisys dantis“ – tokie pasakymai nepaskatina, o vaiką, jo pasąmonėje, tik nuteikia prieš odontologą, todėl vėliau apsilankymai pas dantų gydytoją tampa problema. 

Svarbiausia atminti, kad vaikai ima pavyzdį iš savo tėvų, todėl sektiniausias yra jūsų asmeninis pavyzdys. Jeigu dantų valymą atliekate sistemingai ir kruopščiai – išauga tikimybė, kad ir vaikas tai atliks noriai ir reguliariai. 

Tapkite istorijos dalimi