Dantų skausmas yra vienas nemaloniausių, todėl natūralu, kad kiekvienas nori jo išvengti. Tačiau tam reikia žinoti, kas gali būti dantų skausmo sukėlėjai – ar tai dantų ligos, ar tiesiog kasdieniai įpročiai, kurie sukelia nemalonų diegimą. Todėl pateikiame 8 dažniausiai pasitaikančias priežastis, kodėl skauda dantis.
1. Odontologinės procedūros
Tai gana dažna priežastis, kodėl gali atsirasti skausmas burnos ertmėje. Dantų kabės, fiksatoriai ar kiti su dantų ertme susiję taisymai gali būti skausmo sukėlėjai. Tačiau reikia pabrėžti, kad paprastai skausmas atsiranda iškarto po dantų korekcijos, todėl ir jį sukėlusi priežastis gana aiški. Įprastu atveju toks skausmas praeina po keleto dienų, tačiau jei pastebite, kad skausmas tęsiasi ilgiau – pasitarkite su savo odontologu, galbūt dantų tiesinimo procedūra vyksta per intensyviai.
2. Dygsta protiniai dantys
Jeigu jums dar nesudygę protiniai dantys ir skauda dantį – didelė tikimybę, kad priežastis yra būtent ši. Susidaręs skausmas kyla dėl to, kad dantis vis negali prasikalti pro dantenas. Dėl šios priežasties kartais sunku nustatyti skausmo šaltinį. Paprastai jei skausmas ilgai nepraeina – reikia kreiptis į odontologą, kuris diagnozuos susidariusią situaciją. Kartais protinį dantį prireikia pašalinti chirurginiu būdu, nes jis negali prasikalti, todėl atsiranda dantenų uždegimas – jos pradeda pūliuoti.
3. Blogi dantų valymo įpročiai
Dažnai valydami dantis, neatkreipiame, kaip stipriai ir neatsargiai juos triname. Taip ne tik galime sugadinti apsauginį dantų sluoksnį emalį, bet ir sukelti dantenų kraujavimą. Lygiai ta pati situacija gali susidaryti ir netinkamai dantis valant tardančių siūlu. Jei labai intensyviai traukinėjate siūlą pirmyn atgal – galite pažeisti dantenas ir sukelti nemalonų skausmą.
4. Griežimas dantimis
Tai vienas blogiausių įpročių ar nevalingų žandikaulio judesių, kurie gali sukelti dantų, žandikaulio, kaklo ar veido raumenų skausmus. Paprastai žmonės, kurie turi įprotį griežti dantimis dažnai to nepastebi, nes tai daro tik stresinėje situacijoje arba miegodami. Todėl šiuo atveju, labai svarbu, kad pastebėjus ką nors griežiant dantimis – pasakytumėte. Nors tokiu įpročiu ir nesukeliamos tiesioginės dantų ligos, tačiau po kiek laiko gali nudilti dantų emalis, net nuskilti dantys, atsirasti nuolatiniai galvos skausmai.
5. Pažeistos dantų plombos
Kai išgydyti dantys vėl yra pažeidžiami antrinio karieso – užplombuotoje vietoje atsiranda įvairių plyšelių ir tarpelių, per juos pasiekiamos jautrios danties vietos (dentinas ar nervai). Todėl dantis reaguoja į aplinkos veiksnius, kaip temperatūros pokyčiai, maisto dalelės ir bakterijos. Patiriamas skausmas gali varijuoti nuo staigaus diegimo (momentinis skausmas) iki nuolatos erzinančio. Abiem atvejais rekomenduojama neatidėliojant planuoti vizitą pas odontologą, kad būtų pakeista plomba ir situacija nepablogėtų.
6. Jautrumas temperatūros pokyčiams
Kiekvienas esam susidūrę su skausmu, kuris atsiranda atsikandus ar atsigėrus kažko itin šalto ar karšto. Staigus temperatūros pokytis, nuo kurio skauda dantį, reiškia, kad jūsų dantys yra labai jautrūs. Dantų jautrumas, paprastai susidaro nusidėvėjus emaliui. Tada danties dentino sluoksnis (kur yra danties nervai) yra veikiamas neįprastai karštų ar šaltų temperatūrų. Dantų jautrumą galima mažinti naudojant specialias dantų pastas, kurios laikinai sukuria apsaugą dantims.
7. Dantenų ligos
Vienas iš ankščiausiai pasireiškiančių dantenų ligų požymių yra dantenų kraujavimas valant dantis šepetėliu. Labiau pažengusios ligos požymiai yra dantenų paraudimas, patinimas, pūliavimas, skausmas liečiant. Pastebėjus vieną iš šių požymių, reikia nedelsiant kreiptis į odontologą, kuris sprendžia koks gydymas reikalingas. Esant ligos pradžiai, dažniausiai pakanka profesionalios dantų ir burnos ertmės higienos.
Kai uždelsiama ir uždegimas pažeidžia gilesnius audinius (kartais – net ir žandikaulio kaulą), reikialingas periodontologinis – chirurginis gydymas.
8. Dantų ėduonis
Akivaizdi ir dažniausiai pasitaikanti dantų liga – ėduonis. Paprastai kiekvienas iš mūsų esame su juo susidūrę ir žinome, kokį skausmą tai gali sukelti. Jeigu dantų ėduonis prieina iki dentino sluoksnio, skausmas gali tapti nepakeliamu. Todėl vos tik susidūrus su skausmu reikia kreiptis į odontologą, kuris išgydys dantį, užplombuos atsiradusį kariesą, užkirs kelią dantų ligos plitimui.
Atminkite, net ir nustačius ligos simptomą, norint išspręsti problemą reikia kreiptis į odontologą. Jis taip pat patars, kokio minkštumo šepetėlis geriausias jūsų dantims, kokia pasta juos valyti, taip pat pakonsultuos kitais dantų ir burnos priežiūros klausimais.
Comments