top of page

Kaip prižiūrėti ir neprarasti apsauginio dantų sluoksnio – emalio?

Emalis – tai stipriausia medžiaga žmogaus organizme, turinti didžiausią procentą mineralų (net 96%). Danties sandara parodo, kad emalis veikia kaip danties šarvai – apsauginis sluoksnis dengia dantį, jame nėra kraujagyslių ar nervų. Todėl vienas pagrindinių odontologų rūpestis yra prižiūrėti ir palaikyti emalio vientisumą. Kadangi emalis savaime neatsinaujina, šį apsauginį sluoksnį reikia itin saugoti tam, kad neužpultų dantų ligos.Nors emalis ir yra stipriausias organizmo audinys – sluoksnis juo dengiantis dantis yra gana plonas, todėl netinkamai prižiūrint dantis jis gali lengvai nusidėvėti. Įprastai dantis rekomenduojama valyti du kartus dienoje, taip pat yra reikšmingas ir valymo laikas.


Patariama nevalyti dantų iškart pavalgius, ypač jei valgėte rūgštaus maisto, kuris skatina emalio eroziją, dantų jautrumą. Jeigu nenorite prarasti emalio apsaugos ir išvengti dantų ėduonies – po valgio palaukite bent 30 minučių, tik tada valykite dantis. Iki dantų valymo siūloma burną tiesiog praskalauti vandeniu. Taip ne tik atsigaivinsite, bet ir išvengsite galimos emalio žalos, kuri atsiranda po itin saldžių, rūgščių patiekalų, ar alkoholinių gėrimų.


Dar vienas veiksmingas būdas yra dantų priežiūros priemonių su fluoru naudojimas. Fluoras – tai natūralus mineralas, kurio galima rasti geriamajame vandenyje. Todėl vandens vartojimas tampa ne tik sveiku įpročiu bendrai žmogaus sveikatai, bet ir dantims. Nustatyta, kad vanduo, kuriame yra fluoro sumažina emalio erozijos riziką 20 – 40 procentų. Toks vanduo padeda apsaugoti dantis nuo odontologinių problemų kaip kad dantų ėduonis.


Kita problema, su kuria kartais susiduriama kalbant apie emalio eroziją – dantų valymas per kietu dantų šepetėliu bei per didelio grubumo dantų pastos naudojimas. Tokiu atveju emalis itin greitai pažeidžiamas, o dantų ligos ateina greičiau ne tikėtasi. Dantis šepetėliu reikia valyti sukamaisiais – šluojamaisiais judesiais. Po dantų valymo šepetėliu tarpdančius būtina valyti specialiais siūlais ir tarpdantiniais šepetėliais.


Galiausiai, norint, kad emalis būtų kuo labiau apsaugotas – rekomenduojama stengtis mažiau vartoti produktų, kurie turi neigiamų pasekmių emalio irimui. Siūloma vengti rūgščių ar itin saldžių gėrimų – kaip raudonasis vynas, alus ir kiti alkoholiniai kokteiliai ar gazuoti gėrimai (vaisvandeniai). Jie išdžiovina burnos ertmę, todėl sumažėja seilių išsiskyrimas.


Patariama šalia visada turėti vandens stiklinę ir kartas nuo karto atsigerti vandens. Taip neleisite išdžiūti burnai ir nuplausite ant emalio susidariusias apnašas. Tokiu būdu sukuriama terpė, kurioje danties sandara kuo ilgiau išlieka nepakitusi, o emalis yra apsaugotas nuo tykančių burnos ertmės problemų.


Tinkamai prižiūrėkite savo dantis ir nepamirškite apsilankyti pas gydytoją odontologą ar burnos higienistą, 2 kartus per metus ir atlikti profesionalios burnos higienos procedūras!

Commenti


bottom of page