top of page

Kas paskatina atsirasti žaizdeles burnoje ir kada verta suklusti?

Burnos ertmės problemos, nors ir yra vertinamos atlaidžiau, turėtų būti traktuojamos vienodai kaip ir visi organizmo sutrikimai. Taip yra dėl to, kad sudėtingesnės ligos dažnai pirmuosius simptomus signalizuoja būtent per burnos ertmę: patinusios dantenos, skausmingas valgymas, nemalonus burnos kvapas – tai vos keletas simptomų galinčių reikšti organizme esančias problemas. Vienas dažniausiai pasitaikančių burnos ertmės negalavimų – tai burnos opelės.Kaip atpažinti opelę burnoje?


Opelės paprastai atrodo kaip nedidelės žaizdelės atsiradusios ant liežuvio arba vidinėje žandų pusėje. Kartais jas galima pastebėti ir ant dantenų. Tai apvalios baltos arba pilkšvos spalvos žaizdelės su raudonomis sienelėmis. Tokio tipo opelės būna gana skausmingos, sukelia nemalonų pojūtį valgant maistą, gali atsirasti patinusios dantenos, sudėtingesniais atvejais tampa sunkiau judinti lūpas – kalbėti.Žaizdelių sukėlėjai


Paprastai žaizdelės burnoje atsiranda ir išnyksta, tačiau kartais tai virsta lėtiniu uždegimu. Dažniausios opelių atsiradimo priežastys yra dantenų ir minkštųjų burnos ertmės audinių pažeidimai. Tai gali nutikti minkštuosius audinius pažeidus aštriais paviršiais, pavyzdžiui nuskilus danties kaului ar susidėjus breketus.


Taip pat opeles sukelia netaisyklingas dantų valymas ar per kieti dantų šepetėlio šereliai. Jei burnoje pastebėjote žaizdeles – jas galėjo sukelti ir naudojami cheminiai preparatai ar burnos gleivinei nepriimtini vaistai, kurie gali būti infekcinės ligos priežastis.


Konservantai maiste, stresas, nuovargis, nusideginimas maistu – nemalonų skausmą sukeliančių žaizdelių atsiradimo priežastys, kurios gali būti pačios įvairiausios, todėl nėra vieno atsakymo į klausimą, kodėl burnos opelės vis pasikartoja. Tai gali būti ir paprasčiausias nusilpusio organizmo signalas, tačiau nusilpęs organizmas gali būti atstatomas vitaminais, subalansuota mityba ir tinkamu poilsiu.


Netinkamai traktuojant opelių atsiradimą galima sukelti komplikacijas bei padidėja rizika atsirasti bakterinėms infekcijoms, burnos ertmės uždegimui ar susiformuoti dantų pūliniams.Kaip gydyti opeles?


Norint išvengti nemalonių burnoje atsirandančių žaizdelių pirmiausia reikia nustatyti jų priežastis. Paprastai jei tai momentinės opelės – užtenka vengti aštraus ar rūgštaus maisto, o dezinfekavimą atlikti skalaujant šiltu pasūdytu vandeniu. Druska panaikins susikaupusias bakterijas ir padės greičiau užgyti žaizdelei.


Patariama reguliariai prižiūrėti dantis, tačiau vengti aštrios konsistencijos burnos skalavimo skysčio, kuris gali dar labiau paskatinti žaizdelių plitimą. Jei žaizdelės burnoje nepranyksta po 2 – 3 dienų – patariama kreiptis į odontologą, kuris ištirs ir diagnozuos negalavimo priežastis bei paskirs tinkamą gydymą.

Comments


bottom of page